کسب و کارهای اینترنتی

رشد فردی

رشد فردی و رسیدن به موفقیت
پیش بینی زمان مطالعه این مطلب : 3 دقیقه

رشد فردی و توسعه فردی عبارتند از پرورش مهارت‌هایی که به ما کمک می کنند تا در مسیر اهدافمون راحت تر قدم برداریم و برای تحقق آنها برنامه‌ریزی کنیم و گام‌های عملی برداریم. بهبود فردی یک فرایند توقف ناپذیر در طول زندگی است. اولین گام در راستای بهبود فردی و توسعه فردی، مدیریت زمان، انرژی

رشد فردی و توسعه فردی عبارتند از پرورش مهارت‌هایی که به ما کمک می کنند تا در مسیر اهدافمون راحت تر قدم برداریم و برای تحقق آنها برنامه‌ریزی کنیم و گام‌های عملی برداریم. بهبود فردی یک فرایند توقف ناپذیر در طول زندگی است. اولین گام در راستای بهبود فردی و توسعه فردی، مدیریت زمان، انرژی و تمرکز است.

چند گام عملی در مسیر بهبود فردی و توسعه فردی

مدت زمان لازم برای مطالعه این متن: حدود ۵دقیقه

رشد فردی چیست ؟

رشد فردی و توسعه فردی عبارتند از پرورش مهارت‌هایی که به ما کمک می کنند تا در مسیر اهدافمون راحت تر قدم برداریم و برای تحقق آنها برنامه‌ریزی کنیم و گام‌های عملی برداریم.

بهبود فردی یک فرایند توقف ناپذیر در طول زندگی است. اولین گام در راستای بهبود فردی و توسعه فردی، مدیریت زمان، انرژی و تمرکز است.منظور از بهبود یعنی بهتر کردن آن مهارتی که داریم و منظور از توسعه یعنی کسب مهارتی که فعلا نداریم.

هدفم از این مقاله اینه که بهتون کمک کنم بتونید با یک سری مفهوم فوق العاده آشنا بشید و توی زندگیتون پیاده کنید و لذت ببرید . انتخاب‌ها و تصمیمات مثبت و موثر در زندگی، زمینه ساز توانمندسازی فردی شما در آینده است. توجه کنید که رشد فردی و توانمندسازی فردی دو مقوله خیلی مرتبط به هم هستند و شما باید هر دو مفهوم را مورد توجه قرار دهید.

یکی از کارهای لازم اینه که توی زندگیتون هدف داشته باشید و با هدف گذاری موثر ، توقعتون رو از زندگی بالا ببرید . اما برای بالا بردن توقع نیاز دارید که که یک سری مهارت یاد بگیرید که این مهارت هارو ما بهش میگیم مهارت های بهبود و رشد فردی . میتونید محصول معماری هدف گذاری رو به صورت رایگان از فروشگاه ما دانلود کنید

جنبه های مختلف رشد فردی و توسعه فردی

رشد و توسعه را می‌توان به دو جنبه اصلی جسمی و ذهنی تقسیم‌بندی کرد.
البته واضح است که جنبه‌های روانی و روحی نیز بایست مورد توجه قرار گیرند، ولی این جنبه‌ها بصورت کاملا تخصصی توسط روانشناسان مورد بررسی قرار می‌گیرند. در آموزش های توسعه فردی می‌توان از راهنمایی‌های این اساتید بهره‌مند شد .

بهبود و توسعه جسمی

بهبود و توسعه جسمی شامل مباحث مربوط به سلامتی و آمادگی جسمی است. در حوزه سلامتی، مواردی از قبیل تغذیه، پیشگیری و درمان بیماری‌ها، سبک زندگی و خواب و استراحت مورد بررسی قرار می‌گیرند. با توجه به اینکه مشکلات افراد عموما ناشی از عمل نکردن به توصیه‌های اولیه و بنیادین در حوزه سلامتی و آمادگی جسمانی است، بنابراین راهنمایی مخاطب در سطح نخست نیاز به اطلاعات عمیق در این دو حوزه نداشته و مربی بایست تمرکز خود را روی اثر بخشی تعالیم قرار دهد. در موارد خاص می‌توان مخاطب را به متخصصین مربوطه در این دو حوزه ارجاع داد.

بهبود و توسعه ذهنی
حوزه مربوط به توسعه ذهنی بسیار گسترده بوده و از جمله مباحث مطرح در آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱٫ مدیریت زمان، انرژی و تمرکز (اولین گام و اساسی‌ترین مرحله در توسعه فردی)
۲٫مدیریت استرس، افسردگی، اضطراب و خشم
۳٫عزت نفس و اعتماد به نفس
۴٫ مهارتهای یادگیری، مطالعه، حل مسئله، حافظه و خلاقیت
۵٫مهارتهای دیجیتال
۶٫ کنترل ذهن، تفکر مثبت و خوش‌بینی
۷٫ مهارتهای ارتباطی، انگیزش و رهبری
۸٫ مهارتهای ارائه و سخنرانی

چند گام عملی در مسیر رشد فردی و توسعه فردی

در اینجا چند مرحله اساسی برای قدم گذاشتن در مسیر بهبود و توسعه فردی را با هم مرور می‌کنیم:
مرحله اول: شناخت کلی از موضوع بهبود و توسعه فردی و المان‌هایی که در آن مورد توجه قرار می‌گیرند
در این گام بایست تعاریف بنیادین و همچنین حوزه‌هایی که بهبود فردی آنها را شامل می‌شود، حداقل در حد عناوین، مورد بررسی قرار داده تا بتوانیم در مراحل بعدی ارزیابی درستی از توانمندیی‌های خود داشته باشیم.

مطالعه کنید  تربیت جنسی کودکان

مرحله دوم: یک شرح حال از وضعیت فعلیتون بنویسید
در این گام باید شرح حال دقیقی از توانمندیی‌ها و مهارت‌های خود بنویسیم و آنها را ارزیابی کنیم. نکته بسیار مهم در این گام این است که دقیقا مشخص کنیم هر مهارت را چگونه و در کجا کسب کرده‌ایم؟ و علاوه بر موقعیت فعلی در کدامیک از جنبه‌ها و زمینه‌های دیگر زندگی می‌توانیم مورد استفاده قرار دهیم؟ به عنوان مثال: اگر مهارت ارتباط موثر را در محیط کار کسب کرده و از آن به خوبی استفاده می‌کنیم، چرا در زندگی خانوادگی و تربیت فرزند از آن استفاده نکنیم؟

مرحله سوم: شناخت و رفع موانع بهبود فردی
در این گام باید موانعی که در سر راه بهبود و توسعه فردی ما قرار دارد و مانع دستیابی به مهارت‌ها و سطوح زندگی بالاتر می‌شود را شناسایی کرده و برای رفع آنها برنامه‌ریزی و چاره‌اندیشی کنیم.

جمع بندی
مفاهیم و شاخصه‌های بهبود و توسعه فردی و مهارت‌هایی که بایست در خود ایجاد کنیم و توسعه دهیم را بشناسیم و برای رفع موانع، برنامه‌ریزی و اقدام عملی انجام دهیم

معرفی کتاب رشد فردی
برای اطلاعات بیشتر و شرح و تفصیل موضوع توسعه فردی، می توانید کتاب موفقیت نامحدود در 20 روز از آنتونی رابینز را مطالعه کنید. این کتاب رو میتونید از انتشاراتی نسل نو اندیش تهیه کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *